آیا درمورد آینده‌ی اجتناب ناپذیر فشن به قدر کافی می‌دانید؟ (مد پایدار)

sustainable future of fashion

آیا درمورد آینده‌ی اجتناب ناپذیر فشن به قدر کافی می‌دانید؟

بسیاری از هنرجویان و کسب و کارهای جدید مد به دنبال راهی برای اثبات خود به مشتریان و ضمانتی برای موفقیت قدم‌های آینده‌شان هستند، و ما امروز اینجاییم تا در چند دقیقه‌ درمورد زیربنای اصلی آینده‌ی اجتناب ناپذیر فشن در این سیاره یا همان “مد پایدار” بیشتر بدانیم.
امروزه دیگر ممکن نیست که نام مد پایدار یا sustainable fashion در مجلات و پیج‌ها و منابع مختلف علمی و خبری به گوش کسی نرسیده باشد و اگرچه واقعیت ماجرا بسیار پیچیده و بغرنج است اما ایده‌ی کلی به قدری ساده است که گاهی بعد از شنیدن آن، از این همه بلبشویی که بپا کرده واقعا تعجب می‌کنیم!
تعریف کلی مد پایدار بسیار ساده و ملموس است: به نحوی از منابع زمین استفاده کنیم که هم نیازمان کاملا برطرف شود و هم به سیاره‌مان برای آیندگان صدمه ای وارد نکنیم.
به گفته‌ ویتنی باک در اپیزود ۱۲۹ پادکست the green dreamer: “ مهم نیست چه برما گذشته است، همه ی ما میتوانیم درباره‌ی بعضی موضوعات اساسی هم نظر باشیم – این که یک انسان نباید به خاطر تولید یک تیشرت از بین برود و این که نباید به سیاره‌مان مواد سمی تزریق کنیم.”

 

Curious About Ethical Fashion? Your Questions, My Answers

مگر حالا فشن چه مشکلی دارد؟!

در پاراگراف های بعدی به صورت مفصل‌تر به این سوال جواب می‌دهیم اما در کل میتوانیم بگوییم که مد پایدار، مد آهسته یا اسلوفشن، مد سازگار بامحیط زیست یا اکو فشن، مد سبز یا گرین فشن همگی در یک جبهه قرار می‌گیرند که در واقع با فست فشن به مقابله می‌پردازند.
فست فشنی که به تبع آن برندها گاها تا ماهی چند کالکشن ارائه داده و به دلیل کیفیت پایین و تیراژ بسیار بالای لباس‌ها، در نهایت کالاها یا به صورت کاملا نو و یا در حالی که فقط به دفعات انگشت شماری پوشیده شدند دور انداخته می‌شوند و در این بین نه تنها از منابع طبیعی زمین به نحو بسیار نادرستی استفاده شده بلکه آلودگی‌های بیشماری هم به ابعاد مختلف محیط زیست وارد می‌شود.

 

An Ethical Fashion Revolution | Ethical Consumer

اولین طرف حساب مد پایدار، انسان ها.

اصلی ترین آگاهی بخشی جهانی درمورد فجایع انسانی که در صنعت فشن درحال روی دادن است با فروریختن کارخانه‌ی “رانا پلازا” در بنگلادش در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد که در پی آن ۱.۱۰۰ کشته و تعداد بسیار بیشتر زخمی گزارش شده بود.
در مستند مشهور “بهای واقعی” به بسیاری از مشکلات صنعت فشن که پیر و جوان نمیشناسد اشاره شده است. کارگاه‌های ناایمن تولید لباس که بدون شرایط و تهویه مناسب در حین کارکردن با مواد سمی و دستگاه‌های خطرناک باعث صدمات بسیاری به کارکنان خود میشوند، بهره‌کشی از کودکان برای پرداخت دستمزد پایین‌تر به آنها در حین کار و عدم وجود امنیت مالی و شغلی برای هیچ یک ازین کارکنان فقط بخشی از مشکلاتی است که مد پایدار سعی در بهبود آنان در آینده فشن دارد.

اصلی‌ترین راه برای اعلام پایبندی به اصول پایداری همین شفافیت است. اعلام درست و صادقانه‌ی این امر که به کارگران بومی برای تولید این قطعات لباس دستمزد عادلانه ای پرداخت شده و شرایط سالم و ایمن برای کار آن‌ها فراهم است، اقداماتی حیاتی به شمار می‌آیند.

 

The Devil Wears Global Warming < Uppercut < News < 기사본문 - 중앙헤럴드

ادای احترام به مادر زمین، پناهگاه ما.

همانطور که در مقاله‌ی پیشین اشاره شد، کمتر راهی برای نابودی کره‌ی زمین وجود دارد که صنعت فشن در آن حرفی برای گفتن نداشته باشد.
استفاده‌‌ از منابع فسیلی برای حمل و نقل‌های بی شمار یک محموله از یک سر دنیا تا سر دیگر فقط برای چند سنت کاهش هزینه نهایی و همچنین تامین انرژی ‌کارخانجات از بزرگترین تزریق کنندگان گازهای گلخانه ای به اتمسفر زمین هستند.
استفاده‌ی بی‌رویه از بسته‌بندی‌های پلاستیکی و همچنین الیاف مصنوعی که منجر پر شدن اقیانوس ها از پلاستیک و میکروپلاستیک‌ها می‌شود که در نهایت سر از بدن خودمان در می‌آورند.
استفاده از مواد سمی برای کشت الیاف گیاهی و رنگرزی و فرایند تکمیل پارچه ها که با آلودگی آب و خاک، زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
عدم تکمیل چرخه‌ی مصرف لباس‌ها و سردرآوردن آن‌ها از مراکز دپوی زباله‌های پارچه ای فقط بخش کوچکی از معضلاتی هستند که مد پایدار برای رفع آنها تلاش می‌کند.

 

Fashion victims: inside the clothing industry's emotive fur debate – European CEO

فدا شدن حیوانات مظلوم برای درخشش ردکارپت‌ها.

ممکن است داستان‌های بی‌نهایت دلخراشی از کندن پوست حیوانات زنده و قطع اعضای بدن آن‌ها برای افزایش سود صنعت فشن به گوشتان رسیده باشد. یکی دیگر از جنبه‌های آینده‌ی اجتناب ناپذیر فشن که حتی امروز هم تا حدی شاهد آن هستیم احترام به حیوانات و حقوق آن‌هاست.
بسیاری از موجودات در قفس های کوچکی تمام عمر خود با مواد غذایی مضر و چاق کننده تغذیه می‌شوند تا بیشترین پوست و پر ممکن را تولید کنند و در این حین به هزاران بیماری روحی و جسمی متفاوت دچار می‌شوند‌؛ و حالا مد پایدار اینجاست که به این روند دردناک پایان دهد.

البته لازم به ذکر است که مد کرولتی فری یا مد وگان که در راستای اهمیت به حقوق حیوانات تلاش می‌کنند الزاما پایدار محسوب نمی‌شوند چرا که بیشتر اوقات جایگزین آنان برای یک متریال حیوانی پلاستیک است‌.

 

لب کلام لباس پایدار:

پس به طور کلی لباس پایدار با احترام گذاشتن به حقوق تمامی موجودات زمین و محیط زیست به ما برای رسیدن به استایلی زیبا کمک می‌کند.
حتی خرید یک لباس هم که با شفافیت در سیاست‌های تولید از پیشینه‌ی عادلانه‌ی آن باخبریم و برای تولید آن به حیوانات کمترین صدمه وارد شده، برای دفعات طولانی (مثلا ۳۰ بار) و در طول فصول مختلف قابل پوشیدن باشد، سبز باشد و به محیط زیست کمترین صدمه را وارد کند، تعمیر و ریدیزاین شده باشد، قرض گرفته شده و یا دست دوم خریداری شده باشد و در نهایت به صورت شخصی مناسب ما دوخته و یا اصلاح شده باشد میتواند کمک بزرگی به نجات کره‌ی زمین بکند. درباره‌ی این لباس‌ها در مقاله‌ی آینده به صورت کامل صحبت میکنیم.
نظر شما راجع به پیشرفت فشن تا به امروز به سمت پایداری چیست؟ به نظر شما حمایت نکردن از برندهای فست فشن کمکی به نجات زمین می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید