۶ کهن الگوی دوم در دنیای مد

کهن‌ الگوها در مد

در دو مقاله پیشین از نحوه به به‌کارگیری آرکتایپ‌ها و ۶ مدل اول که در دنیای مد استفاده می‌شوند صحبت کردیم. حال می‌خواهیم شما را با دیگر کهن‌ الگوها در مد  آشنا کنیم که هرکدام ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارند و ممکن است با هرکدام حس نزدیکی داشته باشید. امیدوارم در انتخاب آرکتایپ برندتان یاری‌رسان باشد.

۱.خالق(Creator)

از دیگر کهن‌ الگوها در مد، Creator است که تماماً در مورد نوآوری و خلاقیت می‌باشد. این برندها معمولاً ناسازگار هستند و در فناوری جدید پیشگام می شوند یا ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی ها را ایجاد می کنند. سازندگان تلاش می‌کنند تا محصولاتی معنادار با ارزش ماندگار ایجاد کنند که با چشم‌انداز آن‌ها همسو باشد. همچنین با کمک یک ابزار، ویژگی جدید یا یک طرح، مشتریان خود را قادر می‌سازند تا آزادانه خود را بیان کنند؛ به همین دلیل، آن‌ها به طور طبیعی برای مصرف‌کنندگان خلاق یا هنرمندانه‌تر که تأکید زیادی بر بیان خود دارند، جذاب هستند.
کهن الگوهای برند خالق، اصالت و آزادی خلاقانه را نوید می‌دهند، که باید در همه چیز، از پیام های برند شما تا محصولاتی که ایجاد می‌کنید، منعکس شود. مشتریان آن‌ها برای تبلیغات سنتی، محصولات ساده و ویژگی‌هایی که از قبل وجود دارد ارزشی قائل نیستند. مصرف‌کننده هدف مایل به پرداخت حق بیمه برای محصولاتی است که خلاقیت و بیان خود را تقویت می‌کند. شما باید به شدت بر روی تخیل مخاطبان خود تمرکز کنید و برای زنده کردن ایده‌های آن‌ها تلاش کنید.

۲.جادوگر(Magician)

هدف کلی جادوگر ارائه تجارب دگرگون‌کننده است که چیزهای عادی را به حالت خارق‌العاده تبدیل می‌کند. این‌ها همان برندهایی هستند که نیمه پر لیوان را می‌بینند که از داخل مشکلات، فرصت‌ها را ایجاد و خارج از چارچوب‌ها فکر می‌کنند. اساسا، جادوگر مشتریان خود را به دنیای اتوپیایی، فراتر از حد تخیل می‌فرستند. مانند Creators، این کهن الگوی برند تمرکز عمیقی بر خلاقیت دارد. با این حال، تجربیاتی با ماهیت معنی و ایدئولوژیک را در بر می‌گیرند.
بولگاری (BVLGARI) تمرکز عمیقی بر تخیل دارد و به عنوان بخشی از استراتژی برند خود، بر تبدیل ایده‌ها به جواهرات و دکوری عجیب‌وغریب که شگفت‌انگیز است، تاکید می‌کند. این استراتژی همچنین حول محور صداقت، نگرش باز و نوآوری می‌چرخد.
کهن الگوی برند Magician برای برندهایی مناسب است که محصولات یا خدماتشان مشتریان را به سفری متحول‌کننده می‌برند. برندها باید چشم‌اندازی قوی ایجاد کنند و از طریق هویت‌بصری و ارتباطات به آن وفادار بمانند. مشتریان باید احساس کنند که از طریق پیام‌ها و ارتباطات قوی از واقعیت فرار می‌کنند و به مکانی جادویی می‌روند.

۳.قهرمان(Hero)

کهن الگوی برند Hero نمادی از شجاعت و الهام را منعکس می‌کند. هدف این برندها راهنمایی مشتریان خود برای تبدیل جهان به مکانی بهتر است. برندهای قهرمان جسور و شجاع هستند اما ترسناک نیستند. آن‌ها از هر چالشی که برایشان ایجاد می‌شود استقبال می‌کنند، با داشتن جاه‌طلبی‌های بزرگ، مخاطبان خود به کار سخت‌تر تشویق می‌کنند. اگر برندی چالش برانگیز باشد، مایل است مشکل اجتماعی بزرگی را حل کند یا به مردم کمک کند کارها را به طور استثنایی انجام دهند و شاید این شخصیت به خوبی با شرکت شما سازگار باشد.

NIKE

برای برند پیام‌ها و محتوای الهام‌بخش برای جذب جاه‌طلبی‌های مشتریانشان بسیار مهم است. برای انجام این کار، برندهای قهرمان به طور قابل توجهی با استفاده از دستاوردهای بالایی که مشتریان می‌توانند به عنوان چهره برند با خود ارتباط برقرار کنند، سود می‌برند. کهن الگوهای برند قهرمان باید به طور مداوم محصولات جدیدی ایجاد کنند؛ بدون این، برندها ممکن است جذابیت خود را در نوآوری و کیفیت محصول از دست بدهند در حالی که بیش از حد بر تصویر برند متمرکز هستند. ب

یشتر برندهای پوشاک ورزشی برروی این آرکتایپ تمرکز می‌کنند تا با کمپین‌های تبلیغاتی، کیفیت محصولات و شعارها عاملی برای انگیزه ورزش‌کردن در دیگران شوند. از مثال‌های خوب می‌توانیم به برند نایک اشاره کنیم که با کمپین‌های “Just Do it” یا “You can’t stop sport” مخاطبین زیادی را به خود جذب کرده است.

۴.جوکر(Joker)

از دیگر کهن‌ الگوها در مد جوکر است که هدف خود را برای ایجاد احساس خوب و لذت بردن، تشویق به رفتارهای تکانشی و بی‌بندوباری قرار می‌دهد. هدف این کهن الگوی  همیشه این نیست که مشتریان از منطقه راحتی خود رانده شوند، بلکه مخاطبان خود را تشویق می‌کنند تا در کنار آن‌ها بخندند. جوکرها در تفکر خارج از چارچوب فوق العاده هستند و آن‌ها را به مبتکران بزرگی در بازاریابی تبدیل می‌کند. در حالی که به نظر می‌رسد که جوکر برای لحظه زندگی می‌کند اما می‌داند که زندگی زودگذر است و باید در هر کجا از آن لذت برد.

moschinto-spring-2021
moschinto-spring-2021

موسکینو (Moschino) نمونه کاملی از برندی است که می‌خواهد کودک درون مشتری خود را زنده نگه دارد. موسکینو با لباس‌ها و عطرهای پرجلوه و عجیب خود، طنز و سرگرمی را در اولویت قرار می‌دهد و در عین حال مشتریان را از طریق بسته‌بندی‌های سورئالیستی، کمپین‌های تبلیغاتی و نمایش‌ ویترین‌های شوخ‌آمیز‌، جذب می‌کند. با ارتباط موثر، موسکینو می‌تواند به مشتریان خود اطلاع دهد که چیز بسیار منحصربه‌فرد و غیرعادی را می‌خرند.
کهن الگوی برند جوکر مشتریان را با لحظات و خاطرات خوب همراه می‌کند. همچنین ضروری است که از میزان مناسبی از طنز برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده کنید تا جدی گرفته شوید.

۵.معصوم(Innocent)

معصوم انسانی خوش بین است که به دنبال هماهنگی در دنیای اطراف خود می‌گردد. وی که معمولاً نوآوری ندارد، راه حل ساده‌ای برای یک مشکل ارائه می‌دهد و به شدت با مثبت بودن، سادگی و شادی همراه است. برند Innocent به ویژه در صنایعی که شامل مواد ارگانیک یا طبیعی مانند زیبایی و مراقبت از پوست است، عملکرد خوبی دارد.

Byredo

هویت برند منحصربه‌فرد Byredo _برندی با محصولات زیبایی و مراقبتی_ از توازن کامل و صفات اسکاندیناویایی که شامل سادگی با احساس آزادی و التقاط نشات می‎گیرد. در هر نقطه تماس، Byredo خلاقیت و امیدواری خود را ابراز می‌کند و محصولاتی را توسعه می‌دهد که معنای مثبت و الهام را در افراد و زندگی آن‌ها القا می‌کند.
مشتریان معصوم برای راه‌حل‌های ساده ارزش قائل هستند، بنابراین از استفاده از اصطلاحات پیچیده یا تأکید بر مواد و ویژگی‌های پیچیده خودداری کنید. صداقت و شفافیت نیز از ویژگی‌های ضروری برای این مخاطب است. به همین دلیل، برندها باید چنین ارزش‌هایی را در هر نقطه تماسی، از جمله چشم‌انداز، مأموریت، محصولات، خدمات و پیام‌هایشان قرار دهند. با این حال، کهن الگوهای برند Innocent باید حس واقعیت را حفظ کنند و یک مفهوم اتوپیایی را که وجود ندارد، نفروشند.

۶.انسان عادی(Everyman)

کهن الگوی برند Everyman به سادگی می‌خواهد پذیرفته شود و نگرش آرام و دوستانه‌ای را به هرکس نشان می‌دهد. این برندها نمی‌خواهند بین مردم متمایز باشند و پیام اصلی‌شان “عادی بودن اشکالی ندارد” هست. برخلاف دیگر کهن الگوهایی که دارای شخصیت نخبه‌گرا هستند، Everyman عملکردهای روزمره را با ریشه‌های وطنی ارائه می‌دهد. به طور نمادین، انسان عادی خود را با خانواده‌ها و فرهنگ متحد می‌کند و برای کسانی که نیاز به جامعیت و اطمینان دارند، جذاب است.

Loro paiana fall 2020
Loro paiana fall 2020

دی‌ان‌ای لورو پیانا (Loro Piana) ارتباط نزدیکی با ارزش‌های انسان عادی دارد و خانواده، مهارت، کیفیت و اصالت بی‌نظیر را در هر نقطه تماس ارائه می‌دهد. در طول ۶ نسل، لورو پیانا به تولید کالاهای لوکس با استفاده از موادخام در سراسر جهان ادامه داده و راحتی کامل و تجمل را برای مشتریان خود فراهم می‌کند. لورو پیانا خود را به وفادار ماندن به میراث ایتالیایی و سنت‌های خانگی اختصاص داده ‌است.
برای همسو شدن با کهن الگوی برند انسان عادی، برندها باید دوستانه و ساده باشند. از آنجایی که مخاطبان هدف آن‌ها می‌ترسند که بین دیگران متمایز باشند، چنین برندی باید به منطقه راحتی برای مشتریان خود تبدیل شود. در عین حال به نظر دشوار می‌باشد که یک انسان عادی را از رقبایش متمایز کنید، موفقیت زمانی حاصل می‌شود، اگر به طور مداوم محصولاتی با کیفیت بالا و قابل اعتماد تولید کنید که مشتریان برای آن‌ها ارزش قائل شوند.

سخن پایانی

برند شما یادآور موجودی زنده است که می‌تواند از یک کهن الگو به کهن الگوی دیگر تغییر کند. این یک فرآیند سیال است، همانطور که شما سازگار می‌شوید. این کهن‌ الگوها در مد یا هر صنعت دیگری برای توسعه استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌شوند که مخاطبان هدف ایده آل شما را مجذوب خود می‌کند همچنین کمکی است تا هدف برند را مشخص کنید و برای مخاطبان خود توضیح دهید که از چه چیزی دفاع و تلاش می‌کنید. البته کهن‌ الگوها در مد بسیار کاربردی هستند چراکه از رکن‌های حیاتی برندهای فشن خلق شخصیت و داستان حول محور آن است.

حال دوست عزیز با توجه به بازار مد ایران، به نظرتان برندهای پوشاک ایرانی با کدام آرکتایپ، خود را معرفی می‌کند؟ و راستی شما کدام کهن‌الگو را دوست داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید