۱۰ توصیه برای مراقبت بهتر از لباس‌هایتان

شاید شما هم فکر کنید شستن و مراقبت از لباس‌ها کار پیش‌پا افتاده‌ای است. چرا باید درباره آن مطلبی نوشت؟ لباس‌ها هزینه‌های زیادی دارند و مطمئناً می‌خواهید تا جایی که ممکن است از آنها بیشتر استفاده کنید. در طول تحقیقاتی که برای برند نرم‌کننده شرکت Downy  انجام شده، بیشتر از ۳۹ درصد مردم می‌خواستند لباس خود را حدودا ۳۰ بار بپوشند؛ اما در نهایت بیشتر از ۴۰ درصد این افراد، لباسشان را بعد از ۱۰ بار پوشیدن دور انداختند؛ و در همین نظرسنجی تقریبا هفتاد درصد مردم اظهار داشتند دلیل دور ریختن لباسشان، رنگ‌پریدگی و کهنگی لباس است.  این مقاله، به بررسی چند نکته مهم درباره مراقبت و شست‌وشو لباس‌ها پرداخته، تا بهتر از آنها محافظت کنید؛ پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

برچسب مراقبت پشت لباس‌هایتان را چک کنید.

در برچسب مراقبت از لباس‌ها، نحوه صحیح شست‌و‌شو لباس‌ها توضیح داده شده‌‌است. به برچسب‌هایی با عنوان: با آب سرد شسته‌شود، فقط خشکشویی و به‌صورت دستی شسته‌شود؛ خیلی دقت کنید. با کسب تجربه متوجه می‌شوید برخی از اقلام شست‌وشوی دستی را می‌توان در لباسشویی با چرخه ملایم قرار داد؛ با این حال، اگر شک دارید، برچسب مراقبت از لباس را دنبال کنید.

استفاده از دستمال پاک‌کننده لکه

اولین قانون، زمانی که لباس‌هایتان لکه می‌گیرد این است که در سریعترین زمان آن را برطرف کنید. برای جلوگیری از این مشکل یک خودکار یا دستمال پاک‌کننده لکه همراه خود داشته باشید. این دستمال‌ها عملکرد خوبی دارند؛ اما جادویی نیستند؛ و برای جلوگیری از آسیب، بعد از رسیدن به خانه باید لباس را بشویید.

مرتب کردن لباس‌ها

 

وقتی لباس‌هایتان را در ماشین می‌اندازید، در حال حرکت به یکدیگر گره می‌خورند. قطعا شما نمی‌خواهید زیپ شلوارتان به شال یا وسایل دیگر گره بخورد و همه چیز را نابود کند! پس آنها را مرتب در ماشین لباسشویی قرار دهید. زیپ‌ها و وسایل دیگر که ممکن است به لباستان قلاب شود را ببندید. بعد از این مراحل، لباس را به شکل برعکس در ماشین بیندازید. این کار علاوه بر جلوگیری از ساییدگی و پارگی البسه، به کاهش محو شدن رنگ لباس کمک می‌کند. وقتی لباس‌ها خشک شدند، مطمئن شوید آنها را درست آویزان می‌کنید. رخت‌آویزهای سیمی نازک می‌تواند باعث کشش لباس‌ها شود. برای جلوگیری از این مشکل، به جای آویزان کردن لباس‌های بافتنی، آنها را تا کنید. دقت کنید که عرض چوب لباسی نباید از عرض شانه‌های پیراهن بیشتر باشد. بعد از آویزان کردن لباس روی چوب لباسی، کمی آن را بکشید. این کار اتو کردن لباس را تسهیل می‌کند. 

از کیسه‌های توری برای لباس‌های ظریف استفاده کنید

برای شستن لباس‌های حساس، یا البسه‌ای که قسمتی از آن اکسسوری دارد، از کیسه‌های شست‌وشوی مخصوص لباس استفاده کنید. استفاده از این کیسه‌ها، برای وسایل خیلی کوچک مثل جوراب‌ها نیز، ایده عالی است و مانع گم‌ شدن آن می‌شود. 

 لباسشویی را پر از لباس‌های مختلف نکنید

انباشتن حجم زیادی از لباس در ماشین لباسشویی شاید کار شما را راحت‌تر کند؛ اما موجب آسیب‌دیدگی لباس‌هایتان می‌شود. با این کار، اولاً لباس‌هایتان آنقدر تمیز نمی‌شود؛ ثانیاً موجب ساییدگی لباس‌ها به یکدیگر می‌شود و ظاهر آن را کهنه می‌کند. اگر لباس‌های خیلی کثیفی ندارید، آن را روی شست‌وشوی سریع، قرار دهید؛ تا در زمان و مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

خشک‌کن لباس را روی دمای کمتر تنظیم کنید

انواع خاصی از لباس‌ها، نیازمند مراقبت بیشتر هستند و آب داغ و گرمای زیاد خشک‌کن، باعث جمع شدن، کشش و لکه‌های دائمی روی آنها می‌شود. برای همین طبق برچسب راهنما، از دمای مناسب آب برای این لباس‌ها استفاده کنید. دمای ۳۰ درجه می‌تواند به از بین بردن باکتری لباس‌ها، کمک کند؛ علاوه‌بر آن، ۳۸ درصد انرژی را ذخیره می‌کند. خشک‌کن‌ها با شکستن الیاف پارچه، باعث چروک شدن و پیری زودرس لباس‌ها می‌شوند؛ از روش‌های طبیعی استفاده کنید و وسایلتان را روی چوب لباسی آنها را پهن کنید. 

شلوار جین‌های خود را نشویید

مدیرعامل شرکت Levis می‌گویید جین‌های خوب هرگز برای شستن طراحی نشده‌است. بین زمان شستن جین‌ها اختلاف نظر وجود دارد. به گفته برخی منابع، بعد از ده بار پوشیدن باید شلوارهای جین را شست. به‌ هر حال، آنچه که مشخص است، این است که بعد از گذشت مدت نسبتاً طولانی، باید این شلوارها را شست.

از اتو استفاده کنید

دمای مشخصی برای اتو کردن همه‌ی پارچه‌های وجود ندارد. برای این مورد هم، نیاز دارید تا برچسب مراقبتی لباستان را بررسی کنید تا دمای مناسب اتو را پیدا کنید. به طور مثال ابریشم و پنبه باید زمانی که لباس مرطوب است اتو شود؛ در حالی که نایلون و پلی استر را زمانی که خشک است، اتو می‌کنند. 

در نظر گرفتن فضایی برای عبور هوا 

جعبه‌های مقوایی و چوبی ممکن است به لباس‌هایتان آسیب بزنند، در عوض لباس‌های خارج از فصل را در کیسه‌های پلاستیکی، در مکانی خنک، خشک و تاریک نگهداری کنید. اگر از لباس‌های پشمی یا سایر الیاف طبیعی استفاده می‌کنید؛ جعبه نگهداری از لباس پلاستیکی را کاملا نبندید؛ بلکه فضایی برای عبور هوا را در نظر بگیرید. 

از جعبه خیاطی کمک بگیرید

یک جعبه خیاطی تهیه کنید و مهارت‌های اساسی دوخت و دوز را یاد بگیرید؛ تا بتوانید دکمه‌ها و پارکی لباستان را سریع ترمیم کنید. 

 

منابع:

https://www.thespruce.com

 https://www.jasminehemsley.com

 https://www.wikihow.com/Take-Care-of-Your-Clothes

دیدگاهتان را بنویسید